NATO TV Program – 22 – 24. april 1999.

April 1999: Današnji prilog koji vam vaša mala redakcija daruje se odnosi na prikaz TV programa srpskih TV stanica tokom 22, 23. i 24. aprila 1999. godine. Taj period će ostati upamćen po tome što televizije „Košava”, „Pink” i „SOS Kanal” jedno vreme nisu mogle da emituju svoj program posle rušenja zgrade PC „Ušće” u kom su nalazili kancelarijski prostori i predajnici preko kog su emitovali svoje programe. Ista sudbina je pogodila i televiziju Novi Sad (sadašnju RT Vojvodine) koja takođe nije mogla da emituje svoj program nakon rušenja sopstvene zgrade i napada na predajnik na Iriškom vencu.

Da misija sprečavanja emitovanja sopstvenog televizijskog programa bude još gora, govori i činjenica da je 23. aprila bombardovana zgrada RTS-a u Aberdarevoj 1, u kojoj je poginulo 16-oro radnika te kuće; rezultat svega toga je bila činjenica da su bili onemogućeni predajnici za emitovanje Drugog i Trećeg programa beogradskog TV centra, te da su se posle bombardovanja zgrade u Aberdarevoj sva tri programa spojila u jedan. Treći kanal svoj programski kapacitet nije obnavljao do sredine maja 1999. godine, a Drugi program svoj rad nije obnavljao do kraja avgusta 1999. godine.

NATO TV Program – četvrtak, 22. april 1999.

RTS 1

NAPOMENA: Radio-televizija Srbije i dalje emituje informativne i druge programe – neprekidno, 24 časa dnevno. Vesti se emituju svakog punog sata.

NAPOMENA 2: Ekipe RTS imaju jedino i ekskluzivno pravo da beleže aktuelne događaje i efekte zločinačkog bombardovanja snaga NATO.

6.30 – Jutarnji program

10.30 – „Metla bez drške”, serija za decu

11.30 – „Pazi, sveže obojeno”, 13. epizoda

12.30 – „Strip ili čovek iz mašte”

13.30 – „Deca na Trgu Republike”

14.30 – Vesti na albanskom jeziku

14.40 – Koncert na Trgu Republike

16.30 – Izbor filmova sa 48. festivala jugoslovenskog dokumentarnog i kratkometražnog filma

17.00 – Dnevnik 1

oko 18.00 – Beogradski TV program

19.15 – „Dobro veče, deco”

19.30 – Dnevnik 2

oko 21.00 – Aktuelnosti

zatim – „Muzikanti”, 8. epizoda

22.30 – Dnevnik 3

oko 24.00 – Koncert na Brankovom mostu


RTS 2

10.00 – „Šešir bez dna”, serija za decu

10.28 – „Kalendar prirode”

10.57 – „Javni čas”

11.28 – „Enciklopedija za radoznale”

12.00 – Vesti

12.30 – „Ravanica”

13.05 – „Vukov sabor”: Lutam još vitak

13.55 – „Koliko je zemlje iza nas, toliko je snage u nama”

15.00 – Vesti

15.30 – „Poslednja oaza”, film

17.00 – Dnevnik 1

oko 18.00 – „Milord – Đorđe Marjanović”

18.45 – „Kad se san ostvari”

19.30 – Dnevnik 2

oko 21.00 – Portret Big Benda RTS

zatim – „Hajd, povedi veselo”: Gornji Milanovac

22.30 – Dnevnik 3

oko 24.00 – Kup pobednik kupova (KPK) u fudbalu: Lacio – Lokomotiva, snimak

zatim – preuzima se program RTS 1


RTS 3K

12.00 – Vesti

zatim – Ovde Beograd

13.00 – Vesti

zatim – Putopis: Ivanjica

14.00 – Vesti

zatim – Vesti na albanskom i Koncert 3K

15.00 – Vesti

zatim – Ovde Beograd

16.00 – Vesti

zatim – „Putopis”: Rudnik, 2. deo

17.00 – Dnevnik 1

zatim – „Više od igre”, repriza serije

zatim – Koncert 3K

19.30 – Dnevnik 2

zatim – „Više od igre”, serija

22.30 – Dnevnik 3

zatim – Koncert 3K

24.00 – Uključenje u zajednički program RTS


TV Palma

TV Palma preuzima program Radio-televizije Srbije.


RTV Politika

06.00 – Vesti

06.10 – „Pevajmo zajedno”, crtani film (Vesti u 07.00 i 08.00)

09.00 – Dan

09.30 – „Lisica i pas”, crtani film (Vesti u 10.00)

11.00 – Vesti

11.10 – „Skerab je živ”, crtani film

12.00 – Dan

12.30 – „Mačke iz visokog društva”, crtani film (Vesti u 13.00)

14.00 – Vesti

14.10 – „Petar Pan”, crtani (Vesti u 15.00)

16.00 – Dan

16.30 – „Dogtanjan i tri musketara”, crtani film (Vesti u 17.00)

18.00 – Vesti

18.10 – „Neobičan susret Skubi vrste”, crtani film

19.00 – Dan

20.00 – Vesti

20.10 – „Novi doživljaji male sirene”, crtani film (Vesti u 21.00)

22.00 – Dan

22.30 – Film (Dan u 24.00)

01.00 – Vesti

01.10 – Film (Vesti u 02.00)

03.00 – Vesti

03.10 – Film (Vesti u 04.00 i 05.00)

06.00 – Vesti

06.10 – Crtani filmovi do 22.00


RTV Pink

Posle privremenog prekida programa RTV Pink od sinoć ponovo emituje program. Za danas je planirano repriziranje serija „Kasandra”, „Nindža kornjače”, „Šerlok Holms”, kao i emitovanje filmova „Hrabro na Aljasci” i „Maharadžina kći”.


BK TV

5.55 – „Naslovi”

6.30 – „Dobro jutro, Srbijo”

8.55 – „Naslovi”, „Divljina”

9.55 – „Naslovi”, „Kremenko”, crtana serija

10.55 – „Naslovi”, „Koloseum”: Košarka

11.55 – „Naslovi”, „Prvi red”

12.55 – „Naslovi”, „Gea”, „Divljina”

13.55 – „Naslovi”, „Vekovnik”, „Kao danas”, „Priroda”

14.55 – „Naslovi”, „Pikado”, „Hrana za glavu”

15.55 – Telefakt 1

16.55 – Naslovi

17.00 – Dnevnik 1 RTS-a, „Vekovnik”, „Agresija”

17.55 – Naslovi za osobe oštećenog sluha, „Japi”, „Medonja”, crtana serija

18.55 – Telefakt 2, „Agresija”

19.30 – Dnevnik 2 RTS-a, „Bez reči”, „Agresija”, „Vekovnik”

20.55 – „Naslovi”, „S vetrom u leđa”, serija

21.55 – „Naslovi”

22.30 – Dnevnik 3 RTS-a, „Japi”, „Agresija”

23.55 – Telefakt 3, „Agresija”

00.55 – „Naslovi”, „Gillete svet sporta”

01.55 – „Naslovi”, „Divljina”


TV Priština

Televizija Priština emituje najaktuelnije vesti sa lica mesta u terminima od 8.30 do 13.00 i 14.40 časova. Osim toga emituje se i Dnevnik na albanskom i turskom jeziku. Gledaoci iz Prištine program RTS mogu da prate na 60. kanalu, dok stanovnici Metohije program RTS mogu da gledaju preko predajnika Cvilen.


Studio B

(Vesti na svaki sat)

7.00 – Vesti u 7

7.45 – „NATO, Shame on you”

8.10 – „Beograde, dobro jutro”

10.00 – Vesti u 10

10.45 – „Protest sveta protiv rata”

11.10 – Peđolino i deca

13.10 – Crtani film

14.10 – Koncert na Trgu Republike

16.10 – „Beograde, dobar dan”

16.30 – „No pasaran”

17.10 – „Svetionik”

17.40 – „Sport klub”

18.10 – „Sportisti protiv rata”

18.40 – Protest Udruženja književnika

19.00 – Vesti u 7

19.45 – Protest protiv rata u Beogradu

20.10 – „Direktno” – gost komentator

20.30 – „Odbrana Beograda”

21.10 – „Avanture porodice Robinson”, serija

21.40 – „No pasaran”

22.00 – Vesti u 10

22.45 – Internet vesti

23.10 – Film

00.30 – Hronika kulture

01.10 – Internet vesti

01.30 – Mostovi razumevanja

02.10 – NATO kič

02.30 – „Direktno” – gost komentator

03.10 – „Beograd se brani srcem”

4.10 – „NATO, shame on you”

5.00 – Film (r)


RTV Košava

Zbog zločinačkog napada NATO agresora na poslovnu zgradu „Ušće”, RTV Košava do daljnjeg ne emituje program.


TV Novi Sad

Napadom zločinačkih projektila na predajnik na Iriškom vencu prekinuto je emitovanje programa Radio-televizije Srbije i ostalih radio i TV stanica na području Vojvodine koji su koristili taj predajnik. Program RTS može se pratiti preko satelita.


Art televizija

10.00 – Vesti RTS-a, Film: „39 stepenika” (režija Alfred Hičkok), Kratki igrani i dokumentarni filmovi

17.00 – Art koncert: opera „Ljubavni napitak” T. Donicetija

19.30 – Dnevnik RTS, Film: „Koraci kroz maglu” (režija: Žorž Skrigin)

22.30 – Dnevnik RTS, Film: „Dr. Strejndžlav” (režija: Stenli Kjubrik, gl. ul. Piter Selers) – jedan od kultnih antiratnih filmova, rađen na vrhuncu Hladnog rata.

zatim – Art koncert: repriza baleta „Kocelija”, Kirov Balet

zatim – Uključenje u program RTS-a


NATO TV Program za četvrtak, 22. april 1999. godine
NATO TV Program za četvrtak, 22. april 1999. godine

NATO TV Program – petak, 23. april 1999.

RTS 1

6.30 – Jutarnji program

10.00 – Vesti

10.30 – „Metla bez drške”

11.00 – Vesti

11.30 – „Pazi, sveže obojeno!”

12.00 – Vesti

12.30 – „Leti, leti, pesmo moja mila”

13.00 – Vesti

13.30 – Dečji program na Trgu Republike

14.00 – Vesti

14.30 – Vesti na albanskom jeziku

14.40 – Koncert na Trgu Republike

16.00 – Vesti

16.30 – Izbor filmova

17.00 – Dnevnik 1

18.00 – Beogradski TV program

19.15 – „Dobro veče, deco”: Nemušti jezik

19.30 – Dnevnik 2

21.00 – Aktuelnosti

zatim – „Muzikanti”, serija

zatim – Mali koncert

22.30 – Dnevnik 3

24.00 – „Maradik”, dokumentarni film – „Gran pri” na 46. festivalu

zatim – Koncert na Brankovom mostu


RTS 2

10.00 – „Šešir bez dna”, 10. epizoda

10.30 – „Kalendar prirode”

10.55 – „Javni čas”: Muzička škola „Isidor Bajić” u Novom Sadu

11.00 – Vesti

11.15 – „Enciklopedija za radoznale”: Prvi javni park i druge priče

11.33 – „Enciklopedija za radoznale”: Najstariji zlatni nakit i druge priče

12.00 – Vesti

12.30 – „Pesničke vedrine”: Danica Marković

13.00 – „Dim”, emisija za decu

13.30 – Mali koncert: PGP miks

13.45 – „Garaža”

15.00 – Vesti

15.30 – „Pesmo moja, prijatelju stari”

17.00 – Dnevnik 1

18.00 – „Đorđe Marjanović – Zvižduk u osam”

18.50 – „Kad se san ostvari”

19.30 – Dnevnik 2

21.00 – „Svet je muzika”

zatim – Rodoljubiva poezija

22.30 – Dnevnik 2

zatim – Uključenje u RTS 1


RTS 3K

12.00 – Vesti – „Ovde Beograd”

13.00 – Vesti – „Putopis”: Golija

14.00 – Vesti – Vesti na albanskom jeziku – Koncert 3K

15.00 – Vesti – „Ovde Beograd”

16.00 – Vesti – „Putopis”: Javor

17.00 – Dnevnik 1 – „Više od igre”, repriza serije

19.30 – Dnevnik 2 – „Više od igre”, serija

22.30 – Dnevnik 3 – Koncert 3K

24.00 – Uključenje u zajednički program RTS


Art televizija

Zbog ratnog stanja Art televizija preuzima program RTS, a u toku dana biće prikazani igrani filmovi.


TV Palma

TV Palma preuzima program Radio-televizije Srbije.


RTV Politika

06.00 – Vesti

06.30 – „Vrtoglave priče”, crtani film

09.00 – Dan

09.30 – „Džetsonsi”, crtani film (Vesti u 10.00)

11.00 – Vesti

11.10 – „Noćni duh iz sveta čuda”, crtani film

11.30 – „Denver, rat hrane”, crtani film

12.00 – Dan

12.30 – „Aladin spasilac”, crtani film (Vesti u 13.00 i 14.00)

14.30 – „Knjiga o džungli”, crtani film (Vesti u 15.00 i Dan u 16.00)

17.00 – Vesti

17.10 – „10 zapovesti”, crtani film

18.00 – Vesti

18.10 – „Pevajmo zajedno”, crtani film

19.00 – Dan

20.00 – Vesti

20.10 – „Pesma juga”, crtani film (Vesti u 21.00)

22.00 – Dan

22.30 – Film (Dan u 24.00)

01.00 – Vesti

01.10 – Film (Vesti u 02.00)

03.00 – Vesti

03.10 – Film (Vesti u 04.00 i 05.00)

06.00 – Vesti

06.10 – Crtani filmovi do 22.00


RTV Pink

07.00 – „Šerlok Holms”, serija

08.00 – „Kasandra”, 40. i 41. epizoda

10.30 – „Nindža kornjače”, crtana serija

11.00 – „Kasandra”, 42. epizoda

12.30 – „Šerlok Holms”, serija

13.30 – „Pesma nas je održala”, koncert

16.30 – „Maharadžina kći”, 3. deo filma

18.00 – „Nindža kornjače”, crtana serija

19.00 – „Pesma nas je održala”, koncert

21.00 – „Esmeralda”, serija

22.00 – Koncert na Brankovom mostu

23.00 – „Žutobradi”, film

01.30 – „Maharadžina kći”, 3. deo filma

Ostatak programa sačinjava reemitovanje informativnog programa RTS-a.

RTV Pink emutuje program na 36. i 50. kanalu.


BK TV

6.30 – „Dobro jutro, Srbijo”

8.55 – „Naslovi”, „Opasne životinje”

9.55 – „Naslovi”, „Kremenko”, crtana serija

10.55 – „Naslovi”, „Divlji let”

11.55 – „Naslovi”, „Prvi red”, „Prekretnice”

12.55 – „Naslovi”, „Hrana za glavu”, „Morski svet”

13.55 – „Naslovi”, „S vetrom u leđa”, serija

14.55 – „Naslovi”, „Vekovnik”, „Kao danas”: Sava Šumanović, 2. deo

15.55 – Telefakt 1, Hrana za glavu

16.55 – „Naslovi”, „Kremenko”, crtana serija

17.55 – Naslovi za osobe oštećenog sluha, „Japi”

18.55 – Telefakt 2, „Vekovnik”, „Bez reči”

19.55 – „Naslovi”, „Pikado”: Molitva za mir

20.55 – „Headlines” – Naslovi na engleskom, „Gea”, „S vetrom u leđa”, serija

21.55 – „Naslovi”, „Divlji let”

22.55 – „Naslovi”, „Japi”, „Gea”

23.55 – Telefakt 3, „Biseri”: Spasoje Vlajić (r)

00.55 – Naslovi, „Koloseum”: Košarka


Studio B

(Vesti na svaki sat)

7.00 – Vesti

7.45 – „NATO, Shame on you”

8.10 – „Beograde, dobro jutro”

10.00 – Vesti u 10

10.45 – „Protest sveta protiv rata”

11.10 – „Peđolino i deca”

13.10 – Crtani film

14.10 – „Koncert na Trgu Republike”

16.10 – „Beograde, dobar dan”

16.30 – „No pasaran”

17.10 – „Svetionik”

17.40 – „Sport klub”

18.10 – „Sportisti protiv rata”

18.40 – Protest udruženja književnika

19.00 – Vesti u 7

19.45 – Protest protiv rata u Beogradu

20.10 – „Direktno” – gost komentator

20.30 – „Odbrana Beograda”

21.10 – „Avanture porodice Robinson”, serija

21.40 – „No pasaran”

22.00 – Vesti u 10

22.45 – Internet vesti

23.10 – Film

00.30 – Hronika kulture

01.10 – Internet vesti

01.30 – Mostovi razumevanja

02.10 – NATO kič

02.30 – „Direktno” – gost komentator

03.10 – „Beograd se brani srcem”

04.10 – „NATO, shame on you”

05.10 – Film (r)


SOS Kanal

Zbog zločinačkog napada NATO alijanse na PC „Ušće”, uništenja predajnika i druge tehnike, SOS kanal još uvek nije u mogućnosti da nastavi emitovanje programa.


RTV Košava

Zbog zločinačkog napada NATO agresora na PC „Ušće” RTV Košava do daljeg ne emituje program.


TV Novi Sad

6.30 – „NATO ubija Evropu”, snimak

7.00 – Jutarnji program

9.00 – Preuzima se program RTS 1

12.00 – „NATO ubija Evropu”, prenos

15.00 – Dnevnik na slovačkom

15.20 – Dnevnik na rusinskom

15.40 – Dnevnik na rumunskom

16.00 – Dnevnik 1 na mađarskom

16.20 – „Portreti”: Tamburaški misionar Laza Jovanović, dok. program

17.00 – Dnevnik 1 RTS

18.00 – „Novosadske razglednice”

19.00 – Dnevnik 2 na mađarskom

19.30 – Dnevnik 2 RTS i dalje po programu RTS 1

TV Novi Sad emituje program RTS na 46, a svoj program na 23. kanalu.


TV Priština

Televizija Priština emituje najaktuelnije vesti sa lica mesta u terminima od 8.30 do 13.00 i 14.40 časova. Osim toga emituje se i Dnevnik na albanskom i turskom jeziku.


NATO TV program za petak, 23. april 1999. godine
NATO TV program za petak, 23. april 1999. godine

NATO TV Program – subota, 24. april 1999.

RTS 1, 2 i 3K

Radio-televiyija Srbije na sva tri kanala emituje informativne i druge programe, prema potrebi obaveštava javnost neprekidno 24 časa dnevno.

Centralne informativne emisije su:

7.00 – 9.00 – Jutarnji program

17.00 – Dnevnik 1

19.30 – Dnevnik 2

22.30 – Dnevnik 3

Vesti se emituju svakog sata, a po potrebi i u drugim terminima.


RTV Politika

06.00 – Vesti

06.10 – „Mica maca i ptičica”, crtani film

07.00 – Vesti

07.10 – „Rokenrol sa Džudi Džetson”, crtani film (Vesti u 8.00)

09.00 – Dan

09.30 – „Čip i Dejl”

10.00 – Vesti

10.10 – „Priče deda Staje”, crtani film (Vesti u 11.00)

12.00 – Dan

12.30 – „Božić 101 dalmatinca”, crtani film (Vesti u 13.00)

14.00 – Vesti

14.10 – „Spasioci”, crtani film (Vesti u 15.00)

16.00 – Dan

16.30 – Crtani film (Vesti u 17.00 i 18.00, Dan u 19.00)

20.00 – Vesti

20.10 – Crtani film (Vesti u 21.00)

22.00 – Dan

22.30 – Film (Dan u 24.00)

01.00 – Vesti

01.10 – Film (Vesti u 02.00)

03.00 – Film (Vesti u 04.00 i 05.00)

06.00 – Vesti

06.10 – Crtani filmovi do 22.00


TV Priština

Televizija Priština emituje najaktuelnije vesti sa lica mesta u terminima od 8.30, 13.00 i 14.40 časova. Osim toga emituje se i Dnevnik na albanskom i turskom jeziku. Gledaoci Prištine progrsm RTS mogu da prate na 60. kanalu dok stanovnici Metohije program RTS mogu da gledaju preko predajnika Cvilen.


TV Palma

TV Palma preuzima informativni program RTS-a, i povremeno emituje filmove i serije iz svog studija.


RTV Pink

07.00 – „Šerlok Holms”, serija

08.00 – „Kasandra”, 43. i 44. epizoda

10.30 – „Nindža kornjače”, crtana serija

11.00 – „Kasandra”, 45. epizoda

12.30 – „Šerlok Holms”, serija

13.30 – „Pesma nas je održala”, koncert

16.30 – Film

18.00 – „Nindža kornjače”, crtana serija

19.00 – „Pesma nas je održala”, koncert

21.00 – „Esmeralda”, serija

22.00 – Koncert na Brankovom mostu

23.00 – Filmski program

Ostatak programa je bio ispunjen reemitovanjem informativnog i drugog programskog sadržaja RTS-a.


BK TV

7.00 – Program za decu

8.55 – „Naslovi”, „Vekovnik”, „Kao danas”

9.55 – „Naslovi”, Film

10.55 – „Naslovi”

11.55 – Naslovi, Priroda

12.55 – „Naslovi”, „Kao danas”, „Koloseum” – Košarka: Žalgiris – Kinder

13.55 – „Naslovi”, „Bez reči”, „Kao danas”

14.55 – „Naslovi”, „S vetrom u leđa”, serija

15.55 – Telefakt 1, „Portret”: Petrovaradinski most, „Bez reči”, „Kao danas”, „Vekovnik”, „Hrana za glavu”

16.55 – „Naslovi”, „Biseri”: Spasoje Vlajić

17.55 – Naslovi za osobe oštećenog sluha, „Hrana za glavu”, „Brojač”, „Kremenko”, crtana serija

18.55 – Telefakt 2, „Bez reči”, Portret: „Petrovaradinski most”, „Hrana za glavu”, „Arizani”: Mobilizacija

19.55 – „Naslovi”, „Gravitacija”

20.55 – „Headlines”, Serija: „S vetrom u leđa”

21.55 – „Naslovi”, Film

22.55 – „Naslovi”

23.55 – Telefakt 3, Portret: „Petrovaradinski most”


Studio B

 

(Vesti se emituju na svaki sat)

7.00 – Vesti

7.45 – „NATO, Shame on you”

8.10 – „Beograde, dobro jutro”

10.00 – Vesti u 10

10.45 – „Protest sveta protiv rata”

11.10 – „Peđolino i deca”

13.10 – Crtani film

14.10 – Koncert na Trgu Republike

16.10 – Beograde, dobar dan

16.30 – „No pasaran” (latinski)

17.10 – „Svetionik”

17.40 – „Sport klub”

18.10 – „Sportisti protiv rata”

18.40 – Protest udruženja književnika

19.00 – Vesti u 7

19.45 – Protest protiv rata u Beogradu

20.10 – „Direktno” – gost komentator

20.30 – „Odbrana Beograda”

21.10 – „Avanture porodice Robinson”, serija

21.40 – „No pasaran” (latinski)

22.00 – Vesti u 10

22.45 – Internet vesti

23.10 – Film

00.30 – Hronika kulture

01.30 – Mostovi razumevanja

02.10 – NATO kič

02.30 – „Direktno” – gost komentator

03.10 – „Beograd se brani srcem”

04.10 – „NATO, Shame on you”

05.10 – Film (r)


Art televizija

Zbog ratnog stanja Art televizija preuzima informativne i druge programe RTS, i u toku dana biće prikazani igrani filmovi.


RTV Košava

Zbog zločinačkog napada NATO agresora na poslovnu zgradu „Ušće”, RTV Košava do daljeg ne emituje program.


TV Novi Sad

6.30 – „NATO ubija Evropu”, snimak

7.00 – Jutarnji program

od 9.00 – preuzima se program RTS 1

12.00 – „NATO ubija Evropu”, prenos

15.00 – Dnevnik na slovačkom

15.20 – Dnevnik na rusinskom

15.40 – Dnevnik na rumunskom

16.00 – Dnevnik 1 na mađarskom

16.20 – Rezervisan termin

17.00 – Dnevnik 1 RTS

18.00 – Novosadske razglednice

19.00 – Dnevnik 2 na mađarskom

19.30 – Dnevnik 2 RTS i dalje po programu RTS 1

TV Novi Sad emituje program RTS na 46, a svoj program na 23. kanalu.


SOS Kanal

Zbog zločinačkog napada NATO alijanse na PC „Ušće”, uništenja predajnika i druge tehnike, SOS Kanal još uvek nije u mogućnosti da nastavi sa emitovanjem programa.


NATO TV Program za subotu, 24. april 1999.
NATO TV Program za subotu, 24. april 1999.

Uvodni deo teksta napisao i celokupan materijal obradio: RetroPressAdria

(dnevni list „Politika”, 22, 23. i 24. april 1999. godine)

Please follow and like us:
error0

Povezani tekstovi

Leave a Comment